15.01.2025
Dobrý deň pani starostka/pán starosta a páni primátori,
touto cestou by sme Vám chceli oznámiť, že prebiehajú predrokovania ohľadom Programu starostlivosti o CHKO Latorica so starostami obcí a primátormi miest, kde sú obecné (mestské) pozemky v rámci Chránenej krajinnej oblasti Latorica.
Súčasne Vám preposielam informáciu a prezentáciu o inváznych druhoch rastlín plus webový link, ako odstraňovať invázne dreviny: https://chkolatorica.sopsr.sk/
Dámy a páni, dovoľte, aby sme Vás touto cestou informovali o problematike inváznych druhov rastlín vo vašom katastri na základe zákona 150/2019 Z.z o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky č. 485/2023 Z.z, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 450/2019 Z. z., ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania inváznych nepôvodných druhov.
Invázne druhy rastlín sú nepôvodné, tzn., že prirodzene nevyskytovali na našom území a boli v minulosti privezené ako okrasné druhy. Dokážu sa rýchlo šíriť, aj na veľké vzdialenosti a ich rozširovanie je často spojené s ľudskou činnosťou. V mnohých prípadoch rastú na plochách, kde nie je zabezpečená prirodzená starostlivosť (tzn. plochy nie sú kosené) alebo ich ľudia pestujú ako okrasné rastliny, ktoré sa bez pričinenia človeka šíria mimo záhrad a výsadbových oblastí. Nepôvodné druhy sa môžu tiež šíriť pomocou dopravných prostriedkov – napr. prostredníctvom automobilovej dopravy (zachytené v dezéne pneumatík). Inváziou sú ohrozené najmä zmenené časti krajiny, ako sú poľnohospodárske plochy, monokultúry lesov, mestské plochy a smetiská alebo staveniská.
Invázne rastliny sa vyznačujú vysokou konkurenčnou schopnosťou (odolnosť voči stresom, dlhé obdobie kvitnutia a tvorby plodov, vytváranie hustého porastu semenáčikov, rýchly rast), schopnosť prežívať nepriaznivé obdobie (sucho, záplavy narušovanie), schopnosť rásť na odlišných typoch stanovíšť, dobré reprodukčné schopnosti (vegetatívne rozmnožovanie pomocou podzemkov, hľúz, časti stonky alebo koreňa a generatívne rozmnožovanie - tvorba veľkého množstva semien, vysoká klíčivosť semien, bez zvláštneho nároku na prostredie).
Invázne druhy spôsobujú hrozbu nielen pre biologickú diverzitu (rozmanitosť) našich pôvodných druhov ale aj pre hospodárenie na pozemkoch ako také. Ťažko sa odstraňujú a spôsobujú komplikácie pri využívaní územia. Niektoré druhy sa rozširujú aj v okolí polí a v prípade ich vysemenenia začínajú zarastať ornú pôdu, zhoršujú spôsob kosby poľnohospodárskych plodín. Majú negatívny vplyv aj na ľudské zdravie, lebo niektoré z nich spôsobujú peľové alergie (napr: zlatobyle, ambrózia) alebo pri manipulácii s niektorými rastlinami a kontakte s ich šťavami dochádza k alergickým reakciám na pokožke (pľuzgiere - napr: boľševník obrovský).
Z tohto dôvodu si vás dovoľujeme požiadať o spoluprácu pri šírení informácií o hrozbe inváznych nepôvodných druhov rastlín širokej verejnosti a zvyšovania povedomia: uverejnite nasledujúci informačný leták na úradnej tabuli obce, mesta, resp. na vašej web-stránke, prípadne vyhláste v rozhlase.
Veľmi pekne ďakujeme za kooperáciu.
S pozdravom
zamestnanci Správy CHKO Latorica